Szukamy naszego pierwszego mieszkania
Styczeń 22, 2017
Piłka nożna i puchar świata
Luty 24, 2017

Co warto zobaczyć w Kaliningradzie?

Około 100 km i 1,5 godziny jazdy samochodem dzieli Elbląg od Kaliningradu w Obwodzie Kaliningradzkim w Rosji. Chociaż wydaje się, że to niedaleko, faktycznie okazuje się, iż wyjazd do niego trzeba zaplanować bardzo dokładnie.

Po pierwsze trzeba wykupić wizę turystyczna. Niestety w tym momencie wstrzymany został mały ruch przygraniczny z Rosją, więc nawet mieszkańcy rejonów przygranicznych muszą z niej korzystać. Po drugie, kiedy już zakupimy pozwolenie na wjazd musimy nastawić się na drogowskazy pisane cyrylicą, które mogą być pewną niedogodnością dla nieznających jej, oraz konieczność jazdy zgodnie z przepisami, gdyż rosyjska milicja słynie z dużego zamiłowania do łapówek od zagranicznych gości.

Kaliningrad, kiedyś Królewiec, dawniej był bardzo pięknym miastem. Został założony w 1255 r. przez Krzyżaków. W latach 1466-1457 miasto stanowiło lenno Królestwa Polskiego. W 1701 r. pomimo tego, że oficjalnie stało się już częścią Królestwa Prus, nadal bardzo aktywne były tu polskie prądy. W kwietniu 1945 r. po wielotygodniowym oblężeniu miasto wraz z okolicznymi terenami zostało włączone do ZSRR. Działania wojenne bardzo mocno odbiły się na kondycji miasta: zostało ono niemal doszczętnie zrujnowane, a zniszczeniu uległo większość zabytków.

Od początku lat 90. XX w. miasto to przeżywa odrodzenie. Jeszcze 30 lat temu mało kto uważał je za atrakcyjne turystycznie. Ten najbardziej na zachód wysunięty kawałek Rosji, był miejscem niedostępnym, owianym niepochlebnymi legendami, który dopiero otwierał się na świat.

Dziś Kaliningrad jest miastem pełnym barw i kontrastów. Z Jednej strony mamy do czynienia z ciężką sowiecką architekturą miasta i pozostałościami baz wojskowych, z drugiej z odrestaurowanymi, pięknymi zabytkami.

Odwiedzając dawny Królewiec na pewno musimy zobaczyć Dom Sowietów, który został zbudowany na ruinach dawnego zamku krzyżackiego jako symbol nowej radzieckiej władzy. Budowy, tego ciekawego pod względem architektonicznym obiektu, nigdy nie dokończono, ale i tak budzi on duże emocje podobne do tych, jakie w Polakach wzbudza Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Jednym z piękniejszych budynków w mieście jest Katedra Matki Bożej i Świętego Wojciecha. Chociaż zniszczenia wojenne nie ominęły jej, została odrestaurowana, głownie z funduszy pochodzenia niemieckiego, i dziś pełni przede wszystkim funkcje centrum kulturowego Kaliningradu. Znajdują się w niej między innymi czasownia prawosławna, kaplica protestancka, muzea. Odbywają się w niej także koncerty muzyki. Funkcje sakralne są w tej chwili skutecznie blokowane przez lokalne władze.

Centralnym punktem miasta jest Plac Zwycięstwa, na którym odbywają się obchody najważniejszych świąt państwowych i lokalnych. Wokół niego znajdują się także centra handlowe i biznesowe.

Niedaleko od Placu znajduje się Muzeum Bursztynu, znajdujące się w historycznej Baszcie Dona. Jego niewątpliwą atrakcją jest największy w Rosji kawałek tego minerału o wadze ponad 4 kg.

Obowiązkowym punktem wycieczki są The Blindage Museum oraz Muzeum Światowego Oceanu. Nie znajdziemy w nich tradycyjnych ekspozycji bowiem mieszczą się one m. in. w poniemieckim bunkrze i zacumowanych przy brzegu statkach. W tym drugim miejscu bardzo interesująca jest latarnia morska z dużym tarasem, z którego podziwiać można miasto i jego najbliższe okolice.

Ciekawych miejsc w Kaliningradzie jest znacznie więcej. Warto podkreślić, że kilkudniowy wyjazd do miasta nie będzie dla turysty dużym obciążeniem finansowym- ceny zarówno noclegów jak i w restauracjach nie należą do wygórowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *